Blackout - zaopatrz się w dodatkową energię

15
.
06
.
2023
Aktualności
Zasilanie awaryjne

Awarie prądu zdarzają się z różnych przyczyn – jedną z nich może być na przykład uszkodzenie sieci elektrycznej. W ostatnich latach pogoda również jest dla nas coraz mniej łaskawa. Niebezpieczne wichury często odcinają od prądu tysiące domów. Jak sobie radzić w podobnych sytuacjach? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródło energii – doskonale sprawdzą się tu przenośne stacje zasilania EcoFlow.

W jaki sposób optymalnie wykorzystać podobne urządzenia? I jak rozsądnie korzystać z generowanego przez nie prądu w czasie blackoutu? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Zanim nastąpi awaria

Nie każdą awarię prądu można przewidzieć – na większość można się jednak przygotować. Dlatego warto zainwestować w stację zasilania, która w krytycznych sytuacjach dostarczy energii najważniejszym urządzeniom. Posiadając dodatkowe źródło energii, możesz zapewnić sobie oświetlenie i naładować telefon, aby mieć stały dostęp do informacji, a w razie potrzeby móc zadzwonić po pomoc. Będziesz też w stanie zasilić lodówkę, dzięki czemu unikniesz zepsucia się jedzenia. Podgrzejesz również posiłek i zadbasz o nieprzerwane zasilanie aparatury medycznej, jeśli jest taka potrzeba.

Jaką stację wybrać?

W ofercie EcoFlow dostępne są zarówno urządzenia o mniejszej pojemności (na przykład RIVER 2 Max – 512 Wh), jak i te o większej (na przykład DELTA Pro – 3600 Wh z możliwością rozszerzenia do 25 000 Wh). Te pierwsze idealnie nadają się między innymi do ładowania smartfonów i laptopów, pozwolą też doraźnie skorzystać na przykład z czajnika lub mikrofalówki. Do długotrwałego zasilania różnych urządzeń w czasie awarii lepiej wykorzystać stacje o większych pojemnościach.

Jeśli nie masz pewności, które urządzenie będzie wystarczające dla Twoich potrzeb, zajrzyj do porównania naszych stacji EcoFlow. Możesz też sprawdzić zamieszczoną poniżej tabelę, w której zestawiliśmy kilka modeli i ich możliwości.

Delta 2

Moc AC

1800 W (do 2400 W z X-Boost)

Pojemność

1024 Wh

Wymiary

ok. 400 x 211 x 281 mm

Waga

ok. 12 kg

Przykładowe zastosowania

zasilanie lodówki (150 W) przez ok. 7-14 h, zasilanie routera (10 W) przez ok. 31 h, zasilanie oświetlenia (10 W) przez ok. 31 h

Delta Max

Moc AC

2400 W (do 3000 W z X-Boost)

Pojemność

2016 Wh

Wymiary

ok. 500 x 240 x 308 mm

Waga

ok. 21,7 kg

Przykładowe zastosowania

zasilanie pralki (500 W) przez ok. 3,8 h, zasilanie lodówki (150 W) przez ok. 14 h, zasilanie mikrofalówki (1000 W) przez ok. 1,5h

Delta Pro

Moc AC

3600 W (do 4500 W z X-Boost)

Pojemność

3600 Wh

Wymiary

ok. 635 x 285 x 416 mm

Waga

ok. 45 kg

Przykładowe zastosowania

zasilanie lodówki (150 W) przez ok. 24 h, zasilanie mikrofalówki (1000 W) przez ok. 2,5 h, zasilanie ekspresu do kawy (600 W) przez ok. 3,3 h

Dowiedz się, ile energii zużywasz

Warto wiedzieć, ile energii zużywają Twoje urządzenia. To pozwoli Ci oszacować, na jak długo stacja zasilania zapewni im prąd. Mając tę wiedzę, możesz też zastanowić się, z których sprzętów lepiej będzie nie korzystać podczas ewentualnego blackoutu. Na przykład, 1 kWh wystarczy, aby zasilać lodówkę nawet przez 24 godziny, ale w wypadku suszarki będzie to już tylko około 45 minut. Zużycie energii możesz monitorować za pomocą licznika, pomogą Ci w tym również niektóre inteligentne gniazdka i przełączniki. Stacje zasilania EcoFlow także obliczają takie dane i na tej podstawie szacują pozostały czas pracy.

Naładuj akumulatory

Zawsze warto mieć pewność, że akumulator stacji zasilania jest naładowany i że wszystko działa prawidłowo. W ten sposób unikniesz zaskoczenia, gdy nastąpi niespodziewany blackout. Jeśli wiesz, że niedługo może nastąpić przerwa w dostawie prądu, naładuj wszystkie urządzenia, które będą Ci potrzebne – telefon, laptopa, powerbanki, bezprzewodową lampę czy radio. Dzięki temu nie będzie konieczne zbyt szybkie podłączanie do stacji przynajmniej niektórych sprzętów, a to pozwoli zaoszczędzić energię i pomoże przetrwać nawet przedłużającą się awarię.

Przygotuj proste posiłki do odgrzania

Zawsze warto mieć pewność, że akumulator stacji zasilania jest naładowany i że wszystko działa prawidłowo. W ten sposób unikniesz zaskoczenia, gdy nastąpi niespodziewany blackout. Jeśli wiesz, że niedługo może nastąpić przerwa w dostawie prądu, naładuj wszystkie urządzenia, które będą Ci potrzebne – telefon, laptopa, powerbanki, bezprzewodową lampę czy radio. Dzięki temu nie będzie konieczne zbyt szybkie podłączanie do stacji przynajmniej niektórych sprzętów, a to pozwoli zaoszczędzić energię i pomoże przetrwać nawet przedłużającą się awarię.

Ładowanie stacji

Zdarza się, że awaria prądu trwa dłużej, niż zakładaliśmy. Warto więc pomyśleć o ewentualnych możliwościach ładowania stacji zasilania w trakcie blackoutu. Jest na to kilka sposobów:

  • Agregat prądotwórczy – głośny i mniej przyjazny dla środowiska, ale czasami może okazać się nieoceniony. Jeżeli stacja zasilania się rozładowała, a prąd nadal nie wrócił, możesz skorzystać z agregatu.
  • Panele słoneczne – stacje zasilania EcoFlow można ładować za pomocą energii słonecznej, która jest darmowa, ekologiczna i niemal nieograniczona. Aby naładować urządzenie w taki sposób, skorzystaj na przykład z paneli fotowoltaicznych EcoFlow.
  • Ładowanie stacji poza domem – awarie zazwyczaj dotyczą tylko konkretnych obszarów. W razie potrzeby możesz więc wziąć stację zasilania ze sobą i udać się do bliskiej osoby, która mieszka w obszarze, gdzie prąd jest dostępny.

Blackout – i co dalej?

Za pomocą EcoFlow możesz dostarczyć energii wybranym urządzeniom takim jak lodówka, aparatura medyczna czy oświetlenie. Pamiętaj jednak, aby do całej sytuacji podchodzić rozsądnie – nawet najpotężniejsza stacja zasilania w końcu się rozładuje. Jeśli nie wiesz, jak długo potrwa awaria lub wszystko wskazuje na to, że nie skończy się ona szybko, postaraj się zadbać o to, aby prąd był dostarczany tylko niezbędnym, najważniejszym sprzętom.

Jeżeli chcesz uniknąć zepsucia się jedzenia, podłącz do stacji lodówkę. Warto też regularnie ładować przynajmniej jednego smartfona, aby w razie potrzeby mieć możliwość wezwania pomocy. Dobrym pomysłem może być również zasilanie routera – jeśli Internet mobilny będzie działać słabo lub wcale, zawsze możesz spróbować skorzystać z Wi-Fi. W sytuacji odcięcia od sieci możesz także podłączyć do zasilania radio – być może w lokalnej stacji usłyszysz jakieś przydatne informacje. Jeżeli jest zimno, a masz przenośny grzejnik, również możesz podłączyć go do zasilania. Awarie prądu bywają szczególnie niebezpieczne dla osób chorych, które stale potrzebują działającej aparatury medycznej – jeśli w Twoim domu mieszka ktoś taki, stacja EcoFlow może uratować mu życie.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Dodatkowe źródło zasilania to nie wszystko – trzeba jeszcze zadbać o bezpieczeństwo, aby zminimalizować ewentualne szkody. Wyłącz wszystkie urządzenia, które nie są podłączone do stacji, a których nagłe uruchomienie po zakończeniu awarii mogłoby skutkować pożarem – na przykład żelazko czy piekarnik. Jeżeli nadal trwa wichura, zadbaj o umieszczenie stacji zasilania w bezpiecznym miejscu – z dala od drzwi i okien. W przeciwnym, razie, jeśli wiatr jeszcze bardziej przybierze na sile, urządzenie może ulec uszkodzeniu i dom zostanie całkowicie odcięty od energii elektrycznej.

Awarie prądu są bardzo uciążliwe, z EcoFlow możesz jednak lepiej się na nie przygotować. Zebrane powyżej wskazówki pomogą Ci optymalnie wykorzystać potencjał przenośnych stacji zasilania w podobnych sytuacjach i bezpiecznie przeczekać nawet długotrwały blackout.

DELTA Pro

Waga 45kg

Wyjścia AC łącznie 3600W

DELTA 2

Waga 12kg

Wyjścia łącznie 1800W

Klikając „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę Prywatności po więcej informacji.