Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

20
.
12
.
2023
Aktualności
Dom i ogród
Fotowoltaika balkonowa

Jeśli zależy nam na maksymalnej efektywności naszych paneli fotowoltaicznych, musimy odpowiednio o nie dbać. W ten sposób zwiększymy ich trwałość i sprawimy, że będą generować więcej energii. Regularne przeglądy, czyszczenie, odśnieżanie – nie powinniśmy o tym zapominać. Dowiedz się, jak pielęgnować panele fotowoltaiczne, aby działały z optymalną wydajnością przez wiele lat.

Dlaczego trzeba dbać o panele fotowoltaiczne?

Wymienić można kilka powodów, dla których warto dbać o panele słoneczne. Do najważniejszych z nich należą:

  • Większa wydajność – brudne panele fotowoltaiczne generują znacznie mniej energii. Ich regularne czyszczenie pozwoli tego uniknąć. Dzięki temu będą mogły przepuszczać większe ilości światła słonecznego, a co za tym idzie produkować więcej prądu.
  • Wydłużona żywotność – dbając o panele, możemy wydłużyć ich żywotność i sprawić, że będą mniej narażone na uszkodzenia.
  • Oszczędności – ten punkt łączy się z poprzednimi. Im więcej energii generują panele, tym więcej zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. Co więcej, regularna konserwacja pozwala zminimalizować ryzyko szybkiego uszkodzenia paneli, możemy więc uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ich naprawą.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, brudne panele fotowoltaiczne pracują dużo mniej efektywnie. Jeżeli zostaną zasłonięte czymś, co nie przepuszcza światła, ich wydajność może znacznie spaść. Na jakie zanieczyszczenia narażona jest fotowoltaika? Będą to między innymi liście opadające z drzew, kurz, sadza, ptasie odchody, pyłki roślin czy zacieki, które pozostawia topniejący śnieg. Warto też zaznaczyć, że im dłużej brud pozostaje na panelach, tym trudniejsze staje się doprowadzenie ich do porządku. Nie należy więc zapominać o ich regularnym czyszczeniu.

Jak często należy czyścić panele słoneczne?

Zaleca się mycie paneli słonecznych dwa razy w roku – raz na wiosnę, gdy śnieg już stopnieje, a drugi raz późnym latem lub jesienią, po okresie pylenia roślin. Pora czyszczenia również ma duże znaczenie. Najlepiej zrobić to wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. W południe panele zazwyczaj są już bardzo nagrzane – szybkie wysychanie może doprowadzić do ich nieodwracalnego uszkodzenia.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Najlepszą opcją będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi. Takie przedsiębiorstwa mają niezbędną wiedzę i odpowiedni sprzęt do tego typu zadań. Jeśli jednak chcesz samodzielnie wyczyścić panele, pamiętaj o następujących zasadach:

  • Używaj wody demineralizowanej lub o miękkim odczynie – zwykła woda z kranu o twardym odczynie może pozostawić osad na panelach.
  • Używaj specjalistycznych preparatów lub roztworu wody z octem – dzięki temu unikniesz powstawania smug i zarysowań na powierzchni paneli. Nie należy korzystać z silnych detergentów – może to doprowadzić do uszkodzenia ważnych elementów fotowoltaiki.
  • Nie używaj myjki ciśnieniowej – to bardzo często popełniany błąd. Pamiętaj, że zastosowanie myjki ciśnieniowej może skutkować uszkodzeniem paneli.
  • Nie używaj szorstkich gąbek – mogą one porysować powierzchnię paneli. Zamiast tego skorzystaj z delikatnej szczotki lub gąbki z nylonu.
  • Dokładnie spłukuj preparaty do czyszczenia – dzięki temu unikniesz powstawania na panelach osadu i zacieków, które mogą negatywnie wpłynąć na ich pracę.

Regularne przeglądy paneli słonecznych

Przeglądy paneli należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku – powinien się tym zająć specjalista. Dzięki temu możliwe jest szybkie wykrycie i rozwiązanie ewentualnych problemów, które mogłyby wiązać się z większymi kosztami w przyszłości. Nie warto więc zaniedbywać tego obowiązku.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Kolejną kwestią jest odśnieżanie paneli fotowoltaicznych. Jak się za to zabrać i czy zawsze jest to konieczne?

Zazwyczaj panele słoneczne są zaprojektowane w taki sposób, aby śnieg sam się z nich zsuwał. Zdarza się jednak, że tak się nie dzieje – ma to miejsce na przykład w czasie wyjątkowo intensywnych opadów. W takiej sytuacji można zająć się tym samodzielnie. Zalegający na panelach śnieg obniża ich sprawność i uniemożliwia im pracę z pełną wydajnością – a tego chcemy przecież uniknąć.

Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne? Najlepiej wykorzystać do tego delikatne narzędzia, które nie uszkodzą ich powierzchni. Sprawdzi się tu na przykład szczotka z miękkim włosiem. Pod żadnym pozorem nie należy używać łopat ani środków chemicznych.

A co zrobić, jeśli na panelach pojawi się warstwa lodu? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie poczekanie, aż sama stopnieje – usuwanie jej przy użyciu skrobaczki lub innych narzędzi tworzy ryzyko zarysowania powierzchni modułów.

Zadbaj o swoje panele fotowoltaiczne i ciesz się ich optymalną wydajnością

Odpowiednia pielęgnacja paneli słonecznych wcale nie jest trudna, a może przynieść wiele korzyści. Czyszczenie, odśnieżanie i regularne przeglądy – wszystko to pozwoli Ci nie tylko wydłużyć żywotność fotowoltaiki i zwiększyć jej wydajność, ale też zaoszczędzić więcej pieniędzy!

Przenośny panel fotowoltaiczny 400W

Przenośny, dwustronny panel fotowoltaiczny 220W

Klikając „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę Prywatności po więcej informacji.