PowerStream a kwestie prawne – co musisz wiedzieć?

26
.
07
.
2023
Aktualności
Fotowoltaika balkonowa

Jeszcze do niedawna energia słoneczna kojarzyła nam się raczej z dużymi farmami fotowoltaicznymi i panelami zamontowanymi na dachach domów jednorodzinnych. Teraz zaczyna się to zmieniać – coraz większą popularność zyskują balkonowe systemy fotowoltaiczne, takie jak na przykład EcoFlow PowerStream. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy jednak wziąć pod uwagę kwestie prawne. Czy mamy obowiązek zgłaszania takiej instalacji? I o czym należy pamiętać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Fotowoltaika balkonowa

Obecnie fotowoltaika balkonowa zyskuje coraz większą popularność. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie montaż standardowych paneli nie jest możliwy – pozwoli na przykład wykorzystać energię słoneczną w mieszkaniu w bloku. Dzięki temu możemy zaoszczędzić prąd, a nawet zapewnić sobie zasilanie awaryjne.

PowerStream – czy warto?

EcoFlow PowerStream to jeden z najnowszych systemów fotowoltaiki balkonowej. Jego głównym elementem jest mikroinwerter, do którego możemy podłączyć panele fotowoltaiczne o maksymalnej łącznej mocy 800 W. Istnieje również możliwość podpięcia do niego wybranej stacji zasilania EcoFlow, która pozwoli magazynować ewentualne nadwyżki prądu do późniejszego wykorzystania – na przykład w nocy, gdy panele nie działają.

Częścią systemu są też inteligentne gniazdka Smart Plug, które odpowiadają za monitorowanie poboru energii w czasie rzeczywistym i komunikację z mikroinwerterem. Umożliwiają też zdalne sterowanie podłączonymi do nich urządzeniami, a nawet tworzenie dla nich harmonogramów pracy – wystarczy skorzystać z dedykowanej aplikacji.

Czy warto zainteresować się takim rozwiązaniem? Zdecydowanie tak! Ma ono wiele zalet – do najważniejszych z nich należą:

  • Oszczędność – PowerStream pozwoli Ci zasilać wybrane urządzenia za pomocą energii słonecznej, a tym samym zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
  • Wiele możliwości – system jest kompatybilny ze wszystkimi stacjami zasilania EcoFlow, możesz więc wybrać urządzenie o dokładnie takich parametrach, na jakich Ci zależy.
  • Zasilanie awaryjne – jeśli nastąpi awaria, możesz wykorzystać magazynowaną w stacji energię do zasilania niezbędnych urządzeń, na przykład komputera, lodówki czy pralki.
  • Prosty montaż – w sprzedaży dostępne są kompletne zestawy PowerStream do samodzielnego montażu. Dodatkowym atutem tego rozwiązania są płaskie kable, które pozwalają podłączyć panele do mikroinwertera umieszczonego w domu bez konieczności wiercenia otworów w ścianach.

Czy trzeba zgłaszać taką instalację?

Dobra wiadomość jest taka, że nie mamy obowiązku zgłaszania takich instalacji. Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14.04.2016 ustanawiające kodeks sieci definiuje wymagania tylko dla tych modułów wytwarzania energii, których moc przekracza 800 W. Co to oznacza w praktyce?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, mikroinwerter PowerStream pozwala na podłączenie paneli o maksymalnej łącznej mocy 800 W. Dzięki temu system nie przekroczy określonej w przepisach wartości – nie wymaga więc dodatkowych zabezpieczeń, a obostrzenia zawarte w kodeksie sieci RFG go nie dotyczą. Krótko mówiąc, zgodnie z polskim prawem możemy produkować do 800 W z paneli fotowoltaicznych bez konieczności zgłaszania instalacji.

O czym należy pamiętać?

Chcesz zainwestować w system PowerStream i zacząć wykorzystywać energię słoneczną w swoim mieszkaniu? Pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy.

Jeżeli w Twoim domu jest licznik jednokierunkowy, wszelkie nadwyżki generowanego przez panele fotowoltaiczne prądu będą naliczane jako zużycie – a to oznacza dodatkowe opłaty. Możesz tego uniknąć na dwa sposoby:

  • Wymiana licznika – wystarczy zgłosić do swojego zakładu energetycznego potrzebę wymiany licznika na dwukierunkowy. Dzięki temu energia pobierana z sieci i generowana przez panele fotowoltaiczne będzie zliczana osobno, a Ty unikniesz dodatkowych opłat. Co więcej, wymiana licznika jest darmowa.
  • Zakup gniazdek Smart Plug – inteligentne gniazdka Smart Plug monitorują pobór prądu w czasie rzeczywistym i przekazują informacje do mikroinwertera. Dzięki temu do każdego urządzenia przydzielona będzie odpowiednia moc, a produkcja nie przekroczy zużycia. Możesz też podłączyć do systemu przenośną stację zasilania, aby wszelkie nadwyżki były kierowane do niej. W godzinach największego poboru priorytet ma domowe zużycie, a poza tymi godzinami większość energii jest magazynowana.

Które rozwiązanie bardziej Ci odpowiada? Wymień licznik na dwukierunkowy lub kup gniazdka Smart Plug i nie obawiaj się dodatkowych opłat!

EcoFlow PowerStream – nie takie straszne przepisy

Kwestie prawne często budzą obawy, a nawet niechęć. Jak się jednak okazuje, w wypadku systemu PowerStream nie mamy się czym martwić. Tego typu instalacji nie trzeba zgłaszać – odpada więc sporo formalności. Należy tylko pamiętać o bezpłatnej wymianie licznika na dwukierunkowy lub o zakupie gniazdek Smart Plug, aby uniknąć niechcianych opłat. Zapoznaj się z naszą ofertą, wybierz najlepszy zestaw PowerStream dla siebie i wykorzystaj zieloną energię w swoim mieszkaniu!

Fotowoltaika balkonowa

Sztywny panel fotowoltaiczny 100W

Klikając „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę Prywatności po więcej informacji.