Stacja zasilania, agregat, powerbank, UPS – czym różnią się te rozwiązania?

16
.
12
.
2023
Aktualności
Dom i ogród
Zasilanie awaryjne
Awaryjne zasilanie w firmie

Dzisiaj nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej ma kluczowe znaczenie nie tylko dla każdej firmy, ale także dla osób prywatnych. Na rynku pojawiło się wiele rozwiązań, które mają pomóc w zasilaniu urządzeń w przypadku awarii. Mogą to być stacje zasilania, agregaty, powerbanki czy urządzenia UPS. Czym się różnią i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy różnice pomiędzy tymi sprzętami. 

Co to jest stacja zasilania? 

Stacje zasilania to urządzenia, które magazynują energię w akumulatorach. Mogą ją przechowywać, dopóki nie będzie ona potrzebna. Wykazują podobne działanie do powerbanków, jednak mają znacznie większą pojemność, wyższą moc wyjściową oraz gniazdka AC, co sprawia, że mogą zasilić wszystko, zaczynając od telefonów, a kończąc na urządzeniach domowego użytku. 

Stacja zasilania — zalety 

Stacje zasilania łączą w sobie wiele zalet. Opiszemy je na podstawie stacji zasilania EcoFlow, które wyróżniają się swoją pojemnością od 256 Wh do 3,6 kWh. 

  • Ekologiczne rozwiązanie — stacje zasilania EcoFlow pracują bez użycia paliwa, ponieważ w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi do wytwarzania energii wykorzystują powszechnie dostępną energię słoneczną.
  • Duża kompatybilność — w porównaniu z innymi źródłami energii, stacje zasilania wyróżniają się wyjściami o różnym napięciu: 5 V, 12 V, a nawet 230 V, dzięki czemu będziesz w stanie podpiąć do nich wiele urządzeń. 
  • Przenośna konstrukcja — będą one niezawodnym źródłem energii tak w Twoim domu, jak i poza nim. Dzięki przemyślanej konstrukcji możesz zabierać je ze sobą w każdą podróż i zasilać najpotrzebniejsze sprzęty nawet w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony. 
  • Cicha praca — jest to niezwykle istotne, gdy stacja znajduje się w mieszkaniu lub gdy zabierasz ją ze sobą w podróż camperem, czy pod namiot. Dzięki temu bez przeszkód może pracować w nocy, ponieważ nie zakłóci Twojego snu. 
  • Wiele możliwości ładowania — stacji EcoFlow możesz dostarczyć energię na wiele różnych sposobów. Wystarczy, że podłączysz ją do gniazdka sieciowego, gniazdka samochodowego lub do agregatu. Możesz skorzystać także z paneli fotowoltaicznych.

Stacje zasilania przechowują znaczne ilości energii, w zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać odpowiednią dla siebie. Co więcej, gdy podłączysz je do sieci, będą działać jak EPS (awaryjny system zasilania). Sprawia to, że nawet podczas awarii będziesz w stanie korzystać z podłączonych do nich sprzętów.

Czym jest agregat?

Agregaty to urządzenia służące do wytwarzania energii elektrycznej. Często używane są w miejscach, w których jest utrudniony dostęp do prądu z sieci jak na przykład na imprezach plenerowych. Mogą także pełnić rolę zasilania rezerwowego w przypadku awarii.

W przeciwieństwie do stacji zasilania działają tylko przy użyciu konkretnego paliwa, jak na przykład gazu ziemnego, oleju napędowego, benzyny czy ropy naftowej. Warto tutaj także podkreślić, że nie przechowują one prądu, a jedynie go produkują. Przykładem agregatu jest EcoFlow Smart Generator Dual Fuel, który wyróżnia się cichą pracą, w porównaniu do podobnych urządzeń. Zasilany jest dwoma rodzajami paliwa: benzyną lub LPG. Wykorzystany może być do podładowania stacji zasilania EcoFlow, gdy nie będzie innej możliwości. 

Większość agregatów jest jednak mniej przyjaznych dla użytkowników, ponieważ odznaczają się głośną pracą. Co więcej, zazwyczaj są wyposażone tylko w jedno wyjście AC 230 V, co sprawia, że możesz nie być w stanie zasilić wszystkich potrzebnych urządzeń.

Co to powerbank? 

Powerbanki to urządzenia ładujące i przechowujące energię elektryczną. Za ich pomocą możesz odnowić energię w swoim smartfonie, laptopie czy tablecie niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Dostępne są w różnych pojemnościach — od 1000 do 50000 mAh, dzięki czemu będziesz w stanie wybrać odpowiedni dla siebie.

Urządzenia te zazwyczaj wyposażone są w ogniwa Li-ion, a to oznacza, że wykazują dużo mniejszą żywotność niż akumulatory wykorzystywane w stacjach zasilania. Ponadto w większości znajduje się jedynie wyjście USB-A 5V - co za tym idzie, mają możliwość podłączenia tylko niewielkich sprzętów AGD. 

Prawdopodobnie, aby sprzęty te odzyskały swoją energię, będziesz musiał naładować je za pomocą gniazdka ściennego. Jeśli chcesz wykorzystać powerbank do ładowania swoich sprzętów, musisz podpiąć je przy pomocy odpowiednich kabli. 

Co to jest UPS?

UPS — zasilacz awaryjny — to zapasowe źródło energii elektrycznej. Urządzenia te będą ją dostarczać, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu. Mają już zgromadzoną potrzebną energię, dzięki czemu zapewniają natychmiastową moc. Mogą korzystać z akumulatorów, kół zamachowych lub superkondensatorów. Zazwyczaj są jednak wyposażone tylko w jedno wyjście AC 230 V.

Używając akumulatorów, sprzęty te wykazują krótki czas pracy, jednak wystarczający, aby uruchomić rezerwowe źródło energii lub do wykonania prawidłowego wyłączenia urządzeń. Funkcja ta wykorzystywana jest tylko w sytuacjach awaryjnych, dzięki czemu można uniknąć całkowitej utraty energii elektrycznej.

Czas przełączenia na zasilanie awaryjne w wypadku UPS to maks. 10 ms, co sprawia, że mogą być stosowane w miejscach, gdzie niezbędne jest nieprzerwane działanie urządzeń, na przykład w serwerowniach. 

Zapasowe źródło energii — czym różnią się te rozwiązania?

Stacje zasilania, agregaty, powerbanki, urządzenia UPS — mimo że są do siebie bardzo podobne i wykazują podobne funkcje, istnieje kilka znacznych różnic. Jednym z nich są:

  • Liczba portów wyjściowych — urządzenia te mogą być wyposażone w różną liczbę wyjść o innej mocy, a co za tym idzie, mogą zasilać inne sprzęty. UPS czy agregaty są przeznaczone do większego domowego sprzętu, natomiast powerbank wykorzystać możesz do mniejszych urządzeń. Stacje zasilania łączą w sobie możliwości tych urządzeń, ponieważ są w stanie zasilić większość sprzętów, które używasz na co dzień.
  • Rodzaj zasilania — każde z wymienionych urządzeń jest inaczej zasilane. Agregaty działają tylko przy użyciu konkretnego paliwa, a UPS posłuży Ci tylko, gdy będzie podpięty do sieci. Aby wykorzystać powerbanki, musisz najpierw naładować je, podpinając do gniazdka ściennego. Stacje zasilania jako jedyne mają kilka możliwości zasilania. Ponadto możesz także podłączyć je do paneli fotowoltaicznych EcoFlow i zyskać dostęp do bezpłatnej, odnawialnej energii. 
  • Pojemność akumulatorów — jest kluczową różnicą. Każde z rozwiązań ma inną pojemność akumulatorów, co sprawia, że możesz wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada.

Mimo podobnych funkcji przenośne stacje zasilania, powerbanki, agregaty i UPS wykazują znaczne różnice między sobą. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać rozwiązanie, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. 

Smart Generator Dual Fuel

DELTA Pro

Waga 45kg

Wyjścia AC łącznie 3600W

Klikając „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę Prywatności po więcej informacji.