EcoFlow RIVER 2 Max i EcoFlow RIVER 2 PRO — czy mogą uratować życie?

20
.
11
.
2023
Aktualności
Akcja
Praca w terenie
Seria River
Zasilanie awaryjne

Często zapominamy o tym jakie znaczenie w naszym życiu ma dostęp do energii elektrycznej. Kiedy jesteśmy bezpieczni, nie zastanawiamy się, jak dużą odgrywa rolę — to dla nas chleb powszedni. A co w sytuacjach awaryjnych? Kiedy chodzi o ludzkie życie, liczą się ułamki sekund. Łatwy dostęp do prądu nieraz decyduje o możliwości skutecznego niesienia pomocy. Stacje zasilania EcoFlow RIVER 2 PRO i EcoFlow RIVER 2 Max biorą udział w akcjach ratunkowych i ćwiczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej w Biórkowie Wielkim. Sprawdź, jak sobie poradziły!

Stacje zasilania EcoFlow

Strażakom z Biórkowa Wielkiego przekazaliśmy bezpłatnie urządzenia EcoFlow RIVER 2 Max i EcoFlow RIVER 2 PRO – przenośne stacje zasilania, które zapewniają dostęp do prądu w każdej sytuacji. Są w stanie dostarczyć energię do 80% sprzętów użytku domowego, a dzięki technologii X-Boost świetnie radzą sobie również z urządzeniami, które wymagają nawet 1000/1600 W mocy (w zależności od modelu). Ich ogromnym atutem jest możliwość szybkiego ładowania — aby odnowić energię stacji, wystarczy około 60/70 minut. Co ważne w przypadku tego typu urządzeń — RIVER 2 Max i RIVER 2 PRO są lekkie i przenośne, dzięki czemu korzystanie z prądu w ekstremalnych warunkach staje się możliwe.

Wyzwania strażaków 

Wraz z rozwojem technologii zakres możliwości straży pożarnej znacząco się zwiększył. Akcje ratunkowe, poszukiwania, nadzór pożarów czy monitoring sytuacji powodziowej stały się sprawniejsze i efektywniejsze dzięki wykorzystaniu dronów. Korzystanie z tak zaawansowanych urządzeń, choć poprawia efektywność, niesie za sobą pewne wyzwania.  

Po pierwsze, aby drony, wykorzystywane przez strażaków, spełniły swoją funkcję, należy dbać o ich akumulatory. Jeśli są przechowywane w 100% naładowania, skutkuje to obniżeniem ich żywotności, jednak brak pełnej energii oznacza krótszy czas pracy. Co więcej, zimą, gdy temperatury drastycznie spadają, aby akcja przebiegła w pełni sprawnie, koniecznym jest dogrzanie akumulatorów przed startem drona. Jednak zasilanie to nie wszystko. Dla pełnej kontroli nad prowadzoną akcją i sprawnego obiegu informacji niezbędna jest niezależna sieć internetowa, a więc takie urządzenia jak anteny GSM/WiFi i nie tylko. W pracy strażaków liczy się każda chwila — czy nasze stacje są w stanie usprawnić ich działania?

Jak stacja zasilania może pomóc w akcjach strażackich?

We współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Biórkowie Wielkim sprawdzamy, czy stacje EcoFlow z serii RIVER są w stanie usprawnić tak ważne działania, jakimi są akcje ratunkowe. Z przeprowadzonej rozmowy dowiadujemy się, że urządzenia pełnią w praktyce 4 niezwykle istotne funkcje:

  • doładowanie i dogrzanie akumulatorów dronów podczas dojazdu na miejsce akcji;
  • zasilanie stanowisko koordynacyjnego
  • wydłużenie czasu działań i skrócenie czasu reakcji;
  • bufor energii i bezpieczeństwa;

Brzmi obiecująco, dlatego przyjrzymy się bliżej, w jaki sposób urządzenia EcoFlow usprawniają pracę naszych bohaterów.

Ładowanie akumulatorów w drodze 

Strażacy nie są w stanie przewidzieć tragedii, a w takich sytuacjach muszą być w najwyższej gotowości. Możliwość skorzystania z energii elektrycznej może zdecydować o powodzeniu ich działań. Jak mówi dowódca OSP „do tej pory mogliśmy czekać przed wyjazdem do akcji na pełne naładowanie baterii, albo doładowywać baterie do dronów już po dojeździe na miejsce akcji, co wydłużało o kilkadziesiąt minut lub dłużej czas, w jakim jesteśmy gotowi nieść pomoc…Dowiadujemy się, że próby poszukiwań innych rozwiązań najczęściej nie były satysfakcjonujące. 

W tej pracy liczy się mobilność, szybkość i niezawodne rozwiązania. Wykorzystanie agregatu w wozie strażackim podczas jazdy jest niemożliwe, z kolei przetwornice samochodowe nie radzą sobie z wyzwaniem — nie dają prądu o odpowiedniej jakości lub mają zbyt małą moc, aby w krótkim czasie naładować akumulator. Na dodatek próby ich wykorzystania przeciążały instalacje pojazdu. Ratownicy przyznają: dzięki EcoFlow ten problem został wyeliminowany. Jak widać, stacja już na pierwszym etapie akcji usprawnia pracę ratowników. A co po dojeździe na miejsce?

Dostęp do prądu w terenie

Aby działania OSP skończyły się powodzeniem, niezbędna jest bezproblemowa komunikacja. Przepływ informacji pomiędzy strażakami, operatorami dronów, koordynatorami akcji i dowódcą, jest niezwykle istotny. Do tego niezbędny jest sprzęt, który to umożliwi. Bez dostępu do źródła zasilania nie byłoby to możliwe. Sprawna akcja ratunkowa wymaga zbudowania stanowiska koordynacyjnego, do którego wykorzystuje się między innymi modemy, anteny GSM/WiFi, ekrany podglądowe czy radiostacje. Jeden ze strażaków-koordynatorów przyznaje — ”EcoFlow ma tutaj tę zaletę, że jest to stabilne źródło zasilania, które dobrze współpracuje z urządzeniami elektronicznymi, w przeciwieństwie do agregatów prądotwórczych”.

W pracy strażaków nasze stacje zasilania mają przewagę nad innymi źródłami prądu, ponieważ poszczególne jednostki straży pożarnej dysponują różnym sprzętem — często różniącym się parametrami. Zarówno RIVER 2 PRO, jak i RIVER 2 Max oferują dużą moc i są wyposażone w gniazda AC, DC, a także porty USB-A oraz USB-C, co oznacza, że bez problemu zasilą większość urządzeń. 

 

Stacje EcoFlow z serii RIVER — korzyści i ograniczenia w pracy strażaków

Wiemy już, że stacje pozwalają skrócić czas przygotowań do pracy. Co przyczynia się do tak stanowczego stwierdzenia? Przede wszystkim fakt, że stacje EcoFlow są małe, ciche i poręczne — model RIVER 2 Max ma akumulator o pojemności 512 Wh i waży około 6 kg. Jego wymiary to około 270 × 260 × 196 mm, podczas gdy RIVER 2 PRO oferuje 768 Wh pojemności i jest tylko nieco cięższy i minimalnie większy — 7,8 kg i 270 × 260 × 226 mm to wciąż świetny wynik, który sprawia, że można postawić je w dowolnym miejscu, aby natychmiast rozpocząć akcję. To ogromne usprawnienie w porównaniu do konieczności rozwijania całego zaopatrzenia w postaci agregatu, w celu doprowadzenia linii z prądem. Te poręczne urządzenia mają ogromne możliwości, dzięki którym nasi bohaterowie są gotowi do pracy w chwili dotarcia na miejsce. Czy w takim razie pojawiły się jakieś ograniczenia?

Jak przyznaje jeden z ratowników OSP „przy długotrwałych akcjach i jednocześnie bardzo dużym poborze, wiadomo, że same stacje nie wystarczą na zbyt długo, szczególnie że obciążamy je maksymalnie już podczas dojazdu”, co jednak nie stanowi dużego problemu, ponieważ stacje EcoFlow zapewniają możliwość szybkiego ładowania. Dzięki temu stanowią one pewnego rodzaju bufor — jesteśmy odporni na przerwy w działaniu agregatu, skoki napięcia itd. Jak zatem wygląda praca strażaków OSP z naszymi stacjami? “W skrócie schemat działania opiera się na zbudowaniu całej potrzebnej nam "infrastruktury" w oparciu o Ecoflow, a dopiero później zapewnieniu zasilania do ładowania tych urządzeń” — tłumaczy dowodzący.

Ocena wpływu stacji EcoFlow na działania ratowników

Widzimy, że cechy przenośnych źródeł zasilania są nieocenione w pracy strażaków OSP w Biórkowie Wielkim. Przenośna konstrukcja, szeroka kompatybilność i duża moc obu stacji EcoFlow RIVER 2 Max i RIVER 2 PRO zapewniają dostęp do prądu w każdej sytuacji. Według ratowników „produkty te są idealną odpowiedzią na problemy, które spotkaliśmy na swojej drodze, a które w inny sposób byłyby trudne do wyeliminowania. W skrócie robią swoją robotę". Czy możemy powiedzieć, że stacje zasilania EcoFlow są w stanie przyczynić się do uratowania życia?

Jak mówią strażacy, urządzenia zapewniają im „elastyczność, szybkość działania i pewność”, co oczywiście jest kluczowe, gdy stoimy w obliczu pożaru, zaginięcia, czy alarmu powodziowego. Możliwość podjęcia natychmiastowych decyzji przez dowodzących może zdecydować o powodzeniu misji. Jak dodaje jeden z ratowników, dzięki stacjom „możemy swobodniej prowadzić działania, wiedząc, że przemieszczenie się w nowe miejsce nie jest już problemem. Możemy działać szybciej, nie tracąc czasu na zbędne czekanie, a od tego może zależeć czyjeś życie. Mamy pewność, że wszystko będzie działać, a jeśli coś, na którymś dalszym etapie "zapewnienia prądu" zawiedzie, to mamy bufor, który daje wiele różnych możliwości zapewnienia ciągłości działania”

Przyszłość akcji ratunkowych?

Czy wobec tego przenośne stacje zasilania powinny być standardowym wyposażeniem w każdej remizie? Biorąc pod uwagę rozwijające się możliwości użycia zaawansowanych technologii, szybki dostęp do źródła prądu jest niezbędny. Jego wykorzystanie drastycznie skraca czas, w którym ratownicy są w stanie przystąpić do akcji ratunkowej, a to może znacząco przyczynić się do uratowania ludzkiego życia.

RIVER 2

Waga ok. 3,5kg

Wyjście AC 300W

RIVER Pro

Waga 7.6kg

Wyście AC 660W

Klikając „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę Prywatności po więcej informacji.