Jak przetrwać blackout? Zapewnij sobie awaryjne źródło zasilania

15
.
06
.
2023
Zastosowania
Zasilanie awaryjne

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o kryzysie energetycznym. Pogoda również nas nie rozpieszcza – burze i silne wiatry co roku odcinają od prądu tysiące domów. Jak przygotować się na blackout? I jak nie stracić dostępu do energii elektrycznej w takiej sytuacji?

Z pomocą przychodzą produkty EcoFlow. Przenośne stacje zasilania, inteligentny i cichy agregat prądotwórczy Smart Generator, panele słoneczne – wszystko to pozwoli Ci bez stresu przetrwać nawet przedłużającą się awarię. Jeśli chcesz odpowiednio przygotować się na nieprzewidziane okoliczności, ten artykuł jest dla Ciebie!

Dlaczego zdarzają się awarie?

Można wymienić wiele powodów braku prądu w domu lub w mieszkaniu. Do najczęstszych należą:

 • przeciążenie sieci,
 • uszkodzona instalacja elektryczna,
 • zerwanie sieci spowodowane na przykład burzą, silnym wiatrem lub intensywnymi opadami,
 • uszkodzenie sieci spowodowane prowadzonymi pracami budowlanymi,
 • kradzież przewodów.

Większości takich awarii nie da się przewidzieć, choć jeśli prognozuje się silne wiatry i rozsyłane są alerty RCB, możemy liczyć się z tym, że istnieje ryzyko uszkodzenia sieci. W nieco lepszej sytuacji jesteśmy, gdy zapowiadane są planowane wyłączenia prądu w naszej okolicy. Powodem takich działań najczęściej są prace modernizacyjne prowadzone przez operatorów. Informacje o nich zazwyczaj są ogłaszane z kilkudniowym wyprzedzeniem, mamy więc wystarczająco dużo czasu, aby się na nie przygotować.

Zasilaj swoje urządzenia niezależnie od sytuacji

Chyba w każdym domu znajdują się sprzęty, na których nieprzerwanej pracy nam zależy. Najprostszym przykładem będzie tu lodówka – jeśli nie będzie działać przez dłuższy czas, przechowywane w niej jedzenie może się zepsuć. To samo dotyczy zamrażarki, która prędzej czy później się rozmrozi.

Osoby pracujące zdalnie potrzebują działającego laptopa lub komputera, a także dostępu do Internetu, który musi zapewnić na przykład router. Nie bez znaczenia jest też oświetlenie – niezależnie od tego, czy wykonujemy swoje obowiązki, czy po prostu chcemy odpocząć, zazwyczaj wolimy uniknąć przebywania w całkowitej ciemności. Chwilowo można oczywiście skorzystać z latarki, ale jej bateria lub akumulator po jakimś czasie przecież się rozładuje.

Jeżeli w domu mieszka osoba chora, być może korzysta ze sprzętu medycznego, który musi być stale podłączony do prądu. Ważna jest też możliwość przygotowania ciepłego posiłku lub przynajmniej zrobienia kawy albo herbaty. Trzeba również w jakiś sposób naładować telefon, aby nie tracić dostępu do informacji, a w razie potrzeby wezwać pomoc.

Sporo tego, prawda? A to tylko niektóre przykłady urządzeń, które są nam niezbędne. Jak zapewnić im zasilanie podczas awarii prądu? Odpowiedź jest prostsza, niż może się wydawać.

Co mieć w domu na blackout? Zaopatrz się w przenośną stację zasilania

Stacja zasilania to wyjątkowo praktyczne urządzenie, które umożliwia wygodne przechowywanie energii elektrycznej i korzystanie z niej, gdy zajdzie taka potrzeba. To oznacza, że gdy zabraknie prądu, możesz po prostu podłączyć do niej wybrane sprzęty i bez przeszkód ich używać. Lodówka, aparaty medyczne, komputer – już nie musisz się martwić, że odmówią Ci posłuszeństwa.

Stacje dostępne w ofercie EcoFlow wyróżniają się przenośną konstrukcją i są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy podłączyć do nich wybrane urządzenia – zapomnij o skomplikowanej konfiguracji. W przeciwieństwie do tradycyjnych agregatów są też wyjątkowo ciche i nie generują spalin, można więc bez problemu używać ich w pomieszczeniach. To doskonały sposób na zasilanie awaryjne – pozwoli Ci komfortowo przeczekać każdą awarię.

Różne możliwości ładowania stacji

W wypadku przedłużającego się blackoutu nawet najbardziej wydajna stacja prędzej czy później się rozładuje. Jak tego uniknąć i mieć pewność, że Twoim urządzeniom nie zabraknie energii do działania? To żaden problem. Stacje EcoFlow można ładować na różne sposoby. Jeśli masz taką możliwość, po prostu zawieź ją do kogoś, kto ma dostęp do prądu i naładuj ją za pomocą gniazdka. Warto też zaopatrzyć się w panele fotowoltaiczne lub agregat EcoFlow Smart Generator. Dzięki temu będziesz w stanie naładować stację przy użyciu odnawialnych źródeł energii. DELTĘ Pro naładujesz również na stacjach EV.

Zakup stacji zasilania – jaki model wybrać?

W ofercie EcoFlow znaleźć można różne modele stacji, które doskonale sprawdzą się zarówno w domu, jak i podczas podróży. Do zasilania awaryjnego na wypadek blackoutu polecamy jednak urządzenia o większej mocy – takie, które pozwolą Ci przetrwać nawet przedłużającą się awarię. Należą do nich na przykład DELTA 2, DELTA Max i DELTA Pro. Zestawienie ich najważniejszych parametrów i przykładowych zastosowań znajdziesz w poniższej tabeli.

Delta 2

Moc AC

1800 W (do 2400 W z X-Boost)

Pojemność

1024 Wh

Wymiary

ok. 400 x 211 x 281 mm

Waga

ok. 12 kg

Przykładowe zastosowania

zasilanie lodówki (150 W) przez ok. 7-14 h, zasilanie routera (10 W) przez ok. 31 h, zasilanie oświetlenia (10 W) przez ok. 31 h

Delta Max

Moc AC

2400 W (do 3000 W z X-Boost)

Pojemność

2016 Wh

Wymiary

ok. 500 x 240 x 308 mm

Waga

ok. 21,7 kg

Przykładowe zastosowania

zasilanie pralki (500 W) przez ok. 3,8 h, zasilanie lodówki (150 W) przez ok. 14 h, zasilanie mikrofalówki (1000 W) przez ok. 1,5h

Delta Pro

Moc AC

3600 W (do 4500 W z X-Boost)

Pojemność

3600 Wh

Wymiary

ok. 635 x 285 x 416 mm

Waga

ok. 45 kg

Przykładowe zastosowania

zasilanie lodówki (150 W) przez ok. 24 h, zasilanie mikrofalówki (1000 W) przez ok. 2,5 h, zasilanie ekspresu do kawy (600 W) przez ok. 3,3 h

Jak widać, najwięcej możliwości oferuje DELTA Pro, która jest też jednak największa i najdroższa ze wszystkich stacji. Aby wybrać odpowiedni model dla siebie, oceń swoje potrzeby, zastanów się, jakie urządzenia są Ci niezbędne, a następnie na podstawie tego podejmij decyzję.

Poznaj ekosystem EcoFlow i zyskaj więcej możliwości

Sama stacja doskonale sprawdzi się w większości przypadków. Jeśli jednak zależy Ci na możliwości długotrwałego zasilania dużej liczby urządzeń, to może nie wystarczyć. Co robić w takiej sytuacji? Postaw na ekosystem EcoFlow.

Dobrym pomysłem będzie na przykład zakup dodatkowych akumulatorów do stacji. Za ich pomocą możesz zwiększyć pojemność swojego urządzenia, dzięki czemu będzie ono w stanie zasilać potrzebne Ci sprzęty przez dłuższy czas. W wypadku DELTY 2 jest to maksymalnie 3048 Wh, w wypadku DELTY Max 6048 Wh, a w wypadku DELTY Pro aż 25 000 Wh.

Możesz też pokusić się o stworzenie swojego systemu zasilania awaryjnego. Pomoże Ci w tym inteligentny panel sterujący EcoFlow Smart Home Panel, przy użyciu którego w stosunkowo prosty sposób zintegrujesz maksymalnie dwie DELTY Pro ze swoim domem (do 10 obwodów). Warto też uzupełnić całą konfigurację o dodatkowe akumulatory, panele fotowoltaiczne i generator prądu EcoFlow Smart Generator. Dzięki temu zyskasz możliwość długotrwałego zasilania urządzeń i ładowania stacji za pomocą energii odnawialnej. W ten sposób nie tylko przygotujesz się na blackout, ale też obniżysz rachunki za prąd i zaoszczędzisz pieniądze.

Jak taki system działa w praktyce? Gdy nastąpi awaria, Smart Home Panel w ciągu 20 ms przełączy się na zasilanie ze stacji. W efekcie możesz nawet nie zauważyć, że coś się stało! Panel sterujący pozwala także monitorować zużycie energii i nim zarządzać. Jak to wykorzystać na swoją korzyść? W godzinach największego poboru zasilaj swoje urządzenia przy użyciu DELTY Pro. Ją samą ładuj w czasie mniejszego zużycia lub wykorzystaj do tego darmową energię słoneczną.

Zanim nastąpi awaria

W prognozie pogody zapowiedziano porywiste wiatry albo Twój operator zaplanował wyłączenie spowodowane pracami modernizacyjnymi – krótko mówiąc, wiesz już, że nie będzie prądu. Mimo złych wiadomości, jesteś na wygranej pozycji – masz czas, żeby się przygotować. O co warto zadbać, zanim nastąpi awaria?

 • Sprawdź, czy Twoja stacja jest naładowana, a jeśli nie jest, naładuj ją – musisz mieć pewność, że w krytycznej sytuacji będzie gotowa do działania.
 • Naładuj akumulatory urządzeń takich jak smartfony, laptopy, powerbanki, latarki czy lampy bezprzewodowe – im później trzeba będzie podłączyć je do stacji, tym lepiej – w ten sposób zaoszczędzisz cenną energię.
 • Kup zapas świeczek i baterii do latarki – jeśli inne sposoby zawiodą, zawsze możesz zapewnić sobie oświetlenie za ich pomocą. Po świeczki sięgaj jednak tylko w ostateczności – pozostawione bez nadzoru mogą stanowić zagrożenie pożarowe.
 • Przygotuj lub kup proste posiłki do odgrzania – jeśli wiesz, że awaria może potrwać długi czas, pomyśl o przygotowaniu lub kupieniu posiłków, które wystarczy odgrzać. Gdy nastąpi brak prądu, po prostu podłącz do stacji mikrofalówkę i podgrzej jedzenie. To pozwoli Ci zużyć mniej energii elektrycznej niż w wypadku gotowania obiadu od podstaw lub używania piekarnika.
 • Sprawdź, ile energii zużywasz – wiedząc, ile energii zużywają Twoje urządzenia, łatwiej oszacujesz, jak długo mogą być zasilane za pomocą stacji i ocenisz, z których sprzętów lepiej będzie nie korzystać podczas trwania awarii. Monitoring zużycia energii umożliwia na przykład licznik lub inteligentne gniazdko.
 • Upewnij się, że wszystkie najważniejsze rzeczy masz w zasięgu ręki – mogą to być na przykład smartfony, latarki, butelki z wodą, ciepłe ubrania w zimie i oczywiście stacja zasilania. Dzięki temu unikniesz panicznego poszukiwania potrzebnych przedmiotów, gdy nastąpi awaria i zgasną wszystkie światła.

To tylko niektóre wskazówki, o których należy pamiętać. A może masz jeszcze jakieś sprawdzone sposoby na przygotowanie się na blackout?

Brak prądu – co robić?

Stało się – zabrakło prądu. Niezależnie od tego, czy awaria nastąpiła niespodziewanie, czy już wcześniej wiedzieliśmy, że do tego dojdzie, nagłe wyłączenie się wszystkich urządzeń i zgaśnięcie światła nie budzi dobrych skojarzeń. Nie masz jednak powodu do paniki – z EcoFlow niestraszny Ci nawet przedłużający się blackout.

Jeżeli masz swój domowy system z DELTĄ Pro i Smart Home Panelem, sprawa jest stosunkowo prosta. Przełączenie na zasilanie awaryjne powinno nastąpić automatycznie, a Tobie pozostanie sprawdzenie, czy wszystko działa, jak powinno. Warto też zadbać o regularne ładowanie stacji za pomocą paneli słonecznych lub agregatu.

Jeżeli nie masz skonfigurowanego systemu, nadal nie musisz się martwić. Dzięki produktom EcoFlow bez problemu sobie poradzisz.

Jak się zachować, gdy nastąpi awaria?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo. Odłącz od zasilania wszystkie urządzenia, których nagłe uruchomienie po naprawieniu awarii mogłoby skutkować ich uszkodzeniem lub nawet pożarem. Należą do nich na przykład żelazko oraz piekarnik. W ten sposób unikniesz konieczności wymiany drogiego sprzętu, a nawet potencjalnego zagrożenia życia.

Jeśli na dworze panują burze i wichury, umieść stację w bezpiecznym miejscu – z dala od drzwi i okien. W przeciwnym wypadku nagłe nasilenie wiatru może spowodować jej uszkodzenie, a co za tym idzie całkowite odcięcie Twojego domu od prądu.

Podłącz do zasilania niezbędne urządzenia

Podłącz do stacji urządzenia, na których nieprzerwanym działaniu zależy Ci najbardziej. Może to być na przykład lodówka, komputer, lampa i aparatura medyczna. Zachowaj rozsądek – jeśli nie wiesz, jak długo potrwa awaria, lepiej oszczędzaj energię i zasilaj tylko niezbędne sprzęty.

Zapewnij sobie dostęp do informacji

W sytuacji awaryjnej warto też zapewnić sobie stały dostęp do informacji. Dzięki temu od razu dowiesz się, jak wygląda sytuacja i na kiedy przewidziane jest zakończenie blackoutu. W tym celu regularnie ładuj przynajmniej jednego smartfona, zadbaj też o zasilanie routera – jeśli korzystanie z mobilnej transmisji danych nie będzie możliwe, zawsze możesz spróbować połączyć się przez Wi-Fi. W sytuacji, gdy całkowicie zabraknie Internetu, warto użyć radia i poszukać jakiejś lokalnej stacji – istnieje szansa, że usłyszysz tam ważne informacje.

Miej pewność, że w razie potrzeby będziesz w stanie wezwać pomoc

Regularne ładowanie telefonu jest ważne z jeszcze jednego powodu. W sytuacji awaryjnej należy zapewnić sobie możliwość skontaktowania się z bliskimi lub wezwania pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Bez działającego smartfona będzie to bardzo utrudnione, o ile nie niemożliwe.

Zadbaj o swój komfort

W czasie blackoutu warto też zadbać o oświetlenie. Przebywanie w ciemności nie tylko wiąże się z ryzykiem zrobienia sobie krzywdy, ale też niekorzystnie wpływa na nasz nastrój – a brak prądu jest już wystarczająco stresującą sytuacją. Za pomocą stacji możemy na przykład zasilić lampę lub naładować akumulatory w latarce. Co więcej, jeżeli jest zimno, podłącz do stacji przenośny grzejnik albo farelkę, aby zapewnić sobie komfort cieplny.

Rozsądnie dziel pożywienie

W sytuacjach stresowych często mamy tendencję do objadania się – warto jednak się pilnować. Nie wiesz, kiedy awaria się skończy i jak szybko będziesz w stanie uzupełnić zapasy. Nie namawiamy tutaj do rygorystycznego racjonowania żywności, zachęcamy jedynie do zachowania zdrowego rozsądku. Jeśli masz przygotowane jakieś przekąski i proste posiłki do odgrzania, zadbaj o to, aby wystarczyły na dłuższy czas.

Nie zapomnij o ładowaniu stacji

W wypadku przedłużającej się awarii, należy pamiętać o regularnym ładowaniu stacji. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest na to kilka sposobów. Dobrym pomysłem będzie na przykład zainwestowanie w panele fotowoltaiczne lub agregat prądotwórczy EcoFlow Smart Generator. Dzięki temu nie stracisz dostępu do energii elektrycznej w kryzysowej sytuacji. Możesz także zautomatyzować działanie generatora w taki sposób, aby samoistnie zaczynał ładować stację, gdy jej poziom naładowania znacznie spadnie, a następnie kończył pracę, kiedy ją naładuje. W ten sposób unikniesz konieczności częstego sprawdzania, czy wszystko działa, jak należy, zyskasz też pewność, że Twoje urządzenia będą niemal zawsze gotowe, aby Ci służyć.

Po zakończeniu blackoutu

Blackout w końcu się skończył? Bardzo dobrze – mamy nadzieję, że dzięki produktom EcoFlow udało Ci się go przeczekać bez większych problemów. Gdy awaria zostanie usunięta, podłącz swoje urządzenia do zasilania, naładuj też stację i powerbanki. Nigdy nie wiadomo, czy za jakiś czas znowu nie zabraknie prądu – lepiej być przygotowanym na różne okoliczności. Warto też wybrać się do sklepu i uzupełnić zapasy – kupić wodę i pożywienie. Być może zasilanie zostało przywrócone tylko chwilowo albo na kolejne dni znów prognozowane są wichury czy burze – staraj się przewidywać ewentualne problemy.

Przetrwaj każdą awarię z EcoFlow

Przerwy w dostawie energii elektrycznej bywają bardzo stresujące – niezależnie od tego, czy trwają godzinę, czy parę dni. Z EcoFlow możesz jednak odpowiednio się na nie przygotować. Zasilanie awaryjne, fotowoltaika, stacje, inteligentne agregaty – wszystko to pozwoli Ci bez większych problemów przeczekać nawet przedłużający się blackout. Wybierz odpowiednie urządzenia dla siebie i miej pewność, że w kryzysowej sytuacji nie zabraknie Ci prądu.

DELTA Pro

Waga 45kg

Wyjścia AC łącznie 3600W

Smart Generator Dual Fuel

Klikając „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę Prywatności po więcej informacji.