Pożegnaj rachunki za prąd – czy warto uniezależnić się od sieci?

15
.
06
.
2023
Zastosowania
Off-grid i kamper

Brak rachunków za prąd, całkowita niezależność od sieci energetycznej, zasilanie domu lub kampera odnawialną energią – wszystko to jest możliwe! Choć instalacje off-grid nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce, z pewnością warto się nimi zainteresować. Będą doskonałym rozwiązaniem w miejscach, w których podłączenie posesji do sieci jest trudne lub nawet niemożliwe, sprawdzą się też na jachtach i w kamperach. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zależy Ci na uniezależnieniu się od sieci? A może zastanawiasz się, czy w Twoim wypadku instalacja off-grid będzie dobrym pomysłem? Jeśli odpowiedź na chociaż jedno z tych pytań brzmi “tak”, ten artykuł jest dla Ciebie!

Co to jest instalacja off-grid?

Instalacja off-grid, którą czasem nazywa się również wyspową, ma zapewnić całkowitą niezależność od zewnętrznych sieci energetycznych. W założeniu powinna być samowystarczalna i umożliwiać nie tylko wytwarzanie prądu, ale też jego magazynowanie.

Co to oznacza w praktyce? Używając energii produkowanej przez panele solarne, gromadzimy wszelkie nadwyżki w akumulatorach, aby korzystać z nich po zachodzie słońca lub przy niesprzyjającej pogodzie. Właściciele podobnych systemów nierzadko decydują się także na uzupełnienie fotowoltaiki niewielkim agregatem prądotwórczym – dzięki temu mogą pozyskiwać prąd również w inny sposób. Instalacja off-grid pozwala zatem w pełni uniezależnić się od sieci energetycznej – nie musimy nawet się do niej podłączać.

Czy takie rozwiązanie się opłaca? Jakie zalety i wady instalacji off-grid należy wziąć pod uwagę?

System off-grid – zalety

Najważniejsze zalety systemu off-grid to:

 • całkowita niezależność od zewnętrznych dostawców energii,
 • możliwość magazynowania prądu do późniejszego wykorzystania,
 • dostęp do energii elektrycznej w miejscach, gdzie doprowadzenie prądu z sieci jest utrudnione lub niemożliwe,
 • niezależność od wzrostów cen prądu,
 • możliwość wykorzystania całej wygenerowanej energii,
 • stały dostęp do prądu – nie musimy przejmować się awariami sieci energetycznej – nawet jeśli nastąpi blackout, nadal możemy bez przeszkód korzystać z produkowanej i gromadzonej przez nas energii.

Instalacje off-grid bywają też korzystne dla dystrybutorów. Umożliwiają odciążenie sieci, dzięki czemu operatorzy mogą w prostszy sposób zapewnić odpowiednią nadwyżkę energii.

Wady instalacji off-grid

Mimo wielu zalet, system off-grid ma też kilka wad, przez co nie będzie odpowiednim rozwiązaniem do wszystkich. Wśród najważniejszych niedogodności należy wymienić:

 • wysokie koszty,
 • konieczność zakupu drogich akumulatorów i ich regularnego ładowania,
 • zużywanie się akumulatorów i konieczność ich cyklicznej wymiany,
 • bezpieczeństwo użytkowania – konieczność przestrzegania zasad korzystania z akumulatorów,
 • konieczność zapewnienia wystarczającej ilości miejsca na przechowywanie akumulatorów,
 • konieczność znacznie lepszego przemyślenia i wybrania wszystkich elementów instalacji – ilość generowanego prądu musi być podobna, a nawet wyższa od naszych potrzeb.

Jak widać, największą wadą instalacji off-grid są bardzo wysokie koszty – decydując się na takie rozwiązanie, musimy liczyć się z koniecznością wydania dużych kwot. Wprawdzie z czasem cała inwestycja powinna zacząć się zwracać, nadal trzeba jednak pamiętać o regularnej wymianie akumulatorów, które nie są tanie – nawet najlepsze urządzenie tego typu prędzej czy później się zużyje.

Instalacja off-grid – dla kogo?

Mając na uwadze najważniejsze wady i zalety instalacji off-grid, możemy się zastanowić, u kogo najlepiej sprawdzi się podobne rozwiązanie. Mimo wysokich kosztów i pewnych ograniczeń takiego systemu, istnieją sytuacje, w których będzie on doskonałym wyborem.

W Polsce po taką opcję najczęściej sięgają właściciele posesji położonych z dala od linii zasilającej. Jeżeli nie ma możliwości podłączenia się do sieci lub dostęp do niej jest bardzo utrudniony, instalacja off-grid okazuje się idealnym rozwiązaniem.

Podobny system znajdzie zastosowanie również w miejscach, gdzie energia elektryczna jest potrzebna tylko sezonowo, na przykład w domkach letniskowych. Często decydują się na niego także właściciele jachtów i kamperów. Dzięki temu mogą cieszyć się wygodnym dostępem do prądu nawet podczas długich rejsów i podróży.

EcoFlow Power Kits – idealne rozwiązanie off-grid

Jeśli szukasz odpowiedniego rozwiązania off-grid do niewielkiego domku, przyczepy kempingowej lub kampera, warto zainteresować się systemem EcoFlow Power Kits. Jest on dużo prostszy w montażu niż standardowe instalacje, zajmuje też zdecydowanie mniej miejsca, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nawet na ograniczonej przestrzeni. Wyróżnia go także modułowość i bezproblemowa obsługa.

System Power Kits obejmuje akumulatory LFP (o pojemności 2048 Wh i 5120 Wh), panel dystrybucyjny, wielofunkcyjny hub, przewody i dedykowany smart kontroler. Można też połączyć go z panelami fotowoltaicznymi oraz inteligentnym agregatem EcoFlow Smart Generator.

Uzyskanie wygodnego dostępu do energii poza siecią nigdy nie było prostsze. Wystarczy dobrać odpowiednie moduły i zamontować je w domku letniskowym lub kamperze. W ciągu dnia panele fotowoltaiczne będą generować prąd, który możesz magazynować w akumulatorach. Do ich ładowania z powodzeniem wykorzystasz też agregat Smart Generator, alternator pojazdu lub nawet zwykłe gniazdko, jeśli podczas podróży kamperem znajdziesz się w miejscu podłączonym do sieci. Wszystko to pozwoli Ci cieszyć się niemal nieograniczonym dostępem do energii elektrycznej. Zasilanie oświetlenia i lodówki, gotowanie posiłków, granie w gry na konsoli, praca zdalna, podgrzewanie wody czy oglądanie telewizji – a wszystko to przy zerowych rachunkach za prąd!

Dlaczego warto postawić akurat na Power Kits? Poniżej znajdziesz siedem najważniejszych powodów.

Bezproblemowe zasilanie większości urządzeń

Będący częścią całego systemu hub oferuje moc AC sięgającą 3600 W i DC 1600 W. Dzięki temu możesz bez problemu korzystać z urządzeń takich jak na przykład lodówka, mikrofalówka, podgrzewacz wody, laptop, kuchenka indukcyjna, lampa, telewizor, a nawet klimatyzacja. Żyjąc poza siecią, wcale nie musisz rezygnować z komfortu!

Wiele możliwości ładowania akumulatorów

Jak wspomnieliśmy wcześniej, będące częścią systemu akumulatory można ładować na cztery sposoby – za pomocą paneli, Smart Generatora, alternatora pojazdu lub gniazdka sieciowego. Dzięki temu możesz przygotować się na każdą okoliczność – nawet jeśli pogoda nie będzie Ci sprzyjać, nie stracisz dostępu do prądu!

Prosty montaż – system Plug & Play

Modułowy system Power Kits jest bardzo szybki i prosty w instalacji. Potrzebujesz większej pojemności? Po prostu dołóż kolejną baterię. Na dworze świeci słońce i chcesz szybko naładować akumulatory? Podłącz panel słoneczny! Na uwagę zasługuje także ograniczona liczba modułów i przewodów, co znacznie skraca czas montażu i minimalizuje ryzyko pomyłek.

Oszczędność przestrzeni

W przeciwieństwie do innych rozwiązań off-grid, system Power Kits łączy pięć różnych elementów w jednym hubie. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić miejsce w domku czy przyczepie kempingowej, jest też dużo prostszy w montażu. Co więcej, wybierając takie rozwiązanie unikniesz wydawania znacznie większych kwot. Kolejną zaletą jest możliwość ustawiania akumulatorów jeden na drugim i przechowywania poszczególnych modułów w szafkach lub pod fotelami w kamperze. System wykorzystuje też cieńsze przewody.

Możliwość dostosowania do swoich potrzeb

Dzięki modułowej konstrukcji możesz znacznie lepiej dostosować system do swoich potrzeb. Przykładowo, w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje akumulatorów – o pojemności 2048 Wh i 5120 Wh. Łącząc je ze sobą, uzyskasz nawet 4 kWh, 10 kWh lub 5 kWh. Stwórz odpowiednią konfigurację dla siebie i wykorzystaj odnawialne źródła energii, aby wygodnie zasilać wszystkie potrzebne urządzenia.

Inteligentna kontrola

Z Power Kits możesz mieć wszystko pod kontrolą. Dedykowana aplikacja i specjalny smart kontroler pozwolą Ci wygodnie regulować ustawienia, zdalnie sterować systemem i monitorować zużycie energii. Możesz więc na bieżąco dostosowywać działanie instalacji do swoich potrzeb i mieć pewność, że nie zabraknie Ci prądu.

Bezpieczeństwo użytkowania

Rozwiązanie Power Kits korzysta z systemu 48 V, który zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, redukując utraty energii i wytwarzanie ciepła. Ponadto dedykowane akumulatory LFP wyróżniają się funkcją automatycznego nagrzewania, dzięki czemu można bez obaw korzystać z nich również w chłodniejszym klimacie, nie ryzykując skrócenia ich żywotności.

Jak widać, system Power Kits ma sporo zalet i jest bardzo przyjazny użytkownikom. Jeśli więc zależy Ci na uniezależnieniu się od sieci energetycznej lub szukasz odpowiedniego rozwiązania w zakresie zasilania Twojego domku letniskowego czy kampera, będzie to z pewnością opcja warta rozważenia.

A może inne rozwiązania? Wypróbuj stację zasilania

Jeżeli szukasz sposobu na uniezależnienie się od sieci w swoim domku letniskowym lub chcesz zadbać o niezawodne źródło energii elektrycznej w przyczepie kempingowej albo kamperze, możesz też zainteresować się przenośnymi stacjami zasilania. W ofercie EcoFlow dostępnych jest kilka rodzajów takich urządzeń, które różnią się od siebie między innymi pojemnością, mocą, wagą i rozmiarami. One również umożliwiają bezproblemowe magazynowanie energii pozyskiwanej na przykład z paneli słonecznych, agregatu czy gniazdka sieciowego.

EcoFlow DELTA Pro – magazynuj duże ilości energii

W wypadku życia lub podróżowania poza siecią, świetnie sprawdzi się na przykład DELTA Pro. Wyróżnia ją duża pojemność 3,6 kWh, którą da się rozszerzyć do aż 25 kWh za pomocą dodatkowych akumulatorów. Stacja oferuje także moc sięgającą 3600 W (do 4500 W z X-Boost), co oznacza, że bez problemu zasili nawet 99,99% powszechnie używanych urządzeń. Pralka, lodówka, telewizor, patelnia elektryczna, lampa, ekspres do kawy, odkurzacz, laptop, mikrofalówka – teraz nie musisz się ograniczać i możesz bez przeszkód korzystać ze wszystkich potrzebnych Ci sprzętów.

Modułowość – stwórz idealną konfigurację dla siebie

DELTA Pro doskonale sprawdzi się używana autonomicznie – można też jednak stosować ją w różnych konfiguracjach. Przykładowo, łącząc dwie takie stacje, uzyskasz moc sięgającą 7200 W. Jeśli szukasz dodatkowych możliwości, warto zainwestować w Smart Home Panel. Za jego pomocą zintegrujesz nawet dwie DELTY Pro z maksymalnie dziesięcioma obwodami w swoim domu. Dzięki temu możesz zasilać wybrane urządzenia za pomocą magazynowanej w stacjach energii. Jeżeli nie chcesz korzystać z usług sieci energetycznej, dołóż do całej konfiguracji dodatkowe akumulatory, panele fotowoltaiczne i Smart Generator. W ten sposób zyskasz możliwość ładowania swoich DELT Pro przy użyciu odnawialnych źródeł energii.

Type image caption here (optional

Wygodne podróżowanie kamperem

Opisane wyżej rozwiązanie świetnie sprawdzi się na przykład w domku letniskowym. Na krótką podróż kamperem wystarczy sama DELTA Pro uzupełniona ewentualnie o panele fotowoltaiczne. W ciągu dnia możesz ładować ją za pomocą energii słonecznej, a następnie wygodnie korzystać ze zgromadzonego w ten sposób prądu. Stacja jest wprawdzie dość ciężka (waży około 45 kg), ale jej transport ułatwiają specjalne kółka i uchwyt, co pozwala przemieszczać ją tak jak walizkę.

Niezależność od sieci – nowy sposób na życie?

Dom z panelami słonecznymi nie jest dzisiaj niecodziennym widokiem – w ostatnim czasie na instalację fotowoltaiki zdecydowało się bardzo dużo ludzi. Systemy off-grid wciąż pozostają jednak raczej ciekawostką i nie są zbyt popularne. Czy słusznie? To zależy – jak pokazaliśmy, takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, co oznacza, że o ile świetnie sprawdzi się w niektórych scenariuszach, z pewnością nie będzie odpowiednie dla każdego. Może to być jednak doskonały sposób na zapewnienie sobie dostępu do energii elektrycznej w kamperze, na jachcie lub w miejscu położonym daleko od linii od linii zasilającej, pozwoli też uniknąć płacenia rachunków za prąd.

Decydując się na instalację off-grid, i tak warto szukać dodatkowych ułatwień i oszczędności. Opisany wyżej system Power Kits czy stacje zasilania – wszystko to pomoże Ci uniezależnić się od sieci i usprawni cały proces.

DELTA Pro

Waga 45kg

Wyjścia AC łącznie 3600W

Klikając „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę Prywatności po więcej informacji.