System balkonowy PowerStream – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

26
.
07
.
2023
Aktualności
Fotowoltaika balkonowa

Balkonowy system fotowoltaiczny PowerStream pojawił się na rynku stosunkowo niedawno i bardzo szybko wzbudził duże zainteresowanie. Nic dziwnego – to doskonała opcja dla osób, które chcą wykorzystać energię słoneczną w swoim domu lub mieszkaniu, ale nie mają możliwości montażu standardowych paneli. Jako że jest to wciąż nowy produkt, otrzymujemy od Was wiele pytań dotyczących jego instalacji i działania. Pojawiają się one na naszej grupie na Facebooku, zadawaliście je również podczas webinaru, który odbył się w czerwcu. Aby zapewnić Wam wygodny dostęp do najważniejszych informacji, poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami.

EcoFlow PowerStream – najczęściej zadawane pytania

1. Kiedy PowerStream będzie fizycznie dostępny w Polsce?

System już jest dostępny.

 

2. Czy urządzenie można podłączyć bez dwukierunkowego licznika?

Tak, nie ma potrzeby posiadania licznika. Przy jednokierunkowym liczniku należy wykorzystać gniazdka Smart Plug, które czuwają nad tym, aby do sieci nie trafiła nadwyżka energii, a realizowana była tylko autokonsumpcja. Nadwyżkę można również magazynować w stacji zasilania.

 

3. Czy Smart Plug musi być umieszczony w każdym gniazdku?

Wtyczki Smart Plug nie muszą być zamontowane we wszystkich gniazdkach w domu – jedynie w tych, w których chcemy korzystać z energii PowerStream. Nie muszą też być zainstalowane na stałe – można je przepinać między gniazdkami.

 

4. Czy falownik ma certyfikat NC RFG?

Tak.

 

5. Czy korzystanie z systemu PowerStream wymaga zgłoszenia do elektrowni?

Według polskich przepisów należy zgłaszać instalacje powyżej 0,8 kW.

 

6. Ile maksymalnie watów PowerStream może eksportować do sieci?

Urządzenie pozwala wyeksportować do 800 W.

 

7. Jaka jest cena kompletnego systemu?

PowerStream to system modułowy i to od użytkownika w dużej mierze zależy, z czego będzie się składał. Wszystkie ceny można znaleźć w naszym sklepie: https://sklep.ecoflow.com.pl/ser-pol-25-PowerStream.html.

 

8. Czy da się podłączyć kilka banków do jednego sterownika?

Mikroinwerter ma jedno wyjście do którego można podłączyć stację. Można jednak wykorzystać w tym celu wejście w stacji zasilania przeznaczone do podłączenia do niej dodatkowej baterii (DELTA Max, DELTA Max 1600, DELTA 2 Max i DELTA Pro).

 

9. Pytanie co w przypadku, gdy ten system jest wpięty do pierwszej fazy, a odbiornik do drugiej?

System i odbiornik muszą być wpięte w tę samą fazę.

 

10. Czym się różni opcja 600 W (rynek niemiecki) od wersji 800 W (pozostałe kraje EU)? Jaka jest przyczyna takiego podziału?

Różnice wynikają z przepisów określających, od jakiej mocy w danym kraju jest wymagane zgłoszenie instalacji do elektrowni.

 

11. Jak to wygląda w praktyce i czy faktycznie nie trzeba wymieniać licznika?

Mikroinwerter jest bezpośrednio podłączany do gniazdka sieciowego w domu, umożliwiając dostarczanie wyprodukowanej energii do instalacji domowej. Urządzenia w domu w pierwszej kolejności będą zużywać energię wygenerowaną przez mikroinwerter. W przypadku większego zapotrzebowania niż prąd wyprodukowany przez mikroinwerter, urządzenia będą pobierać niezbędną energię z zewnętrznej sieci.

Inteligentne wtyczki Smart Plug zapewniają monitorowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym, umożliwiając mikroinwerterowi przypisanie odpowiedniej mocy do każdego urządzenia i przekazanie nadwyżki do przenośnej stacji zasilania. Przy takiej konfiguracji nie ma potrzeby wymiany licznika na dwukierunkowy. Całość wygenerowanej mocy zostanie skonsumowana przez urządzenia podpięte do wtyczek, a reszta będzie przekazana do stacji.

 

12. Czy w razie awarii sieci dostawcy prąd będzie tylko w gniazdkach na banku energii, czy też w gniazdkach w całym mieszkaniu?

W razie braku zasilania mikroinwerter nie będzie przekazywał energii do gniazdka ze względu na wymogi bezpieczeństwa. W takiej sytuacji istnieje możliwość wykorzystania stacji zasilania, do której można bezpośrednio podłączyć urządzenia domowe.

 

13. Jeśli chciałbym odsprzedawać nadmiar prądu, to czy ktoś mi musi ten sprzęt zainstalować w domu i za mnie włączyć do wtyczki mikroinwerter?

W Polsce nie istnieją żadne przepisy, które zabraniałyby samodzielnego montażu instalacji fotowoltaicznej. Jeśli zamierzamy odsprzedawać energię elektryczną operatorowi, wystarczy zgłoszenie samodzielnie zamontowanej instalacji do operatora energii.

14. W jaki sposób instalacja Power Stream zostanie odebrana przez elektrownię? Musi ktoś się zgodzić, zatwierdzić instalację i ją odebrać?

Wytwarzanie energii do 800 W nie wymaga w Polsce uzyskania zgody zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r.

 

15. Jaki jest termin gwarancji na mikroinwerter?

10 lat.

 

16. Czy Wasze mikroinwetery w systemie Plug IN są dedykowane i kompatybilne wyłącznie ze sprzętem Waszej firmy, czy mogą współpracować również z innymi zasilaczami i magazynami energii innych firm lub choćby ze zwykłymi akumulatorami?

Mikroinwerter PowerStream jest kompatybilny tylko z magazynami (stacjami zasilania) EcoFlow. 

 

17. Czy da się  używać PowerStream bez banku energii?

Tak, jednakże ograniczamy się wówczas do zmniejszania rachunku za prąd tylko wtedy, kiedy świeci słońce. Nie jest to efektywne, jeśli na przykład w ciągu dnia nie ma nikogo w domu.

 

18. Czy system najpierw wybiera magazynowanie energii w stacji zasilania, a dopiero jeśli jest pełna, to wypchnie prąd do Elektrowni?

Użytkownik może wybrać priorytet z poziomu aplikacji.

 

19. Czy PowerStream ma osobną aplikację?

Mikroinwerter ma swoją aplikację, łączy się z internetem przez sieć WiFi.

 

20. Czy mikroinwerter dopasowuje się do mocy i pojemności stacji zasilania automatycznie, czy trzeba to ręcznie dostosować w aplikacji mikroinwertera?

Dostosowuje się automatycznie.

Dowiedz się jeszcze więcej

Mamy nadzieję, że zebrane powyżej pytania i odpowiedzi dostarczyły Ci potrzebnych informacji i rozwiały Twoje wątpliwości. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? A może planujesz zakup produktów EcoFlow, ale najpierw wolisz porozmawiać z kimś o ich możliwościach lub poprosić innych użytkowników o radę? Dołącz do naszej grupy na Facebooku – znajdziesz ją tutaj. Zapraszamy też na kolejne webinary – o szczegółach będziemy informować wkrótce.

 

 

Fotowoltaika balkonowa

Sztywny panel fotowoltaiczny 400W

Klikając „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę Prywatności po więcej informacji.